Tarihçemiz

İlk başta vakıf kurma girişimi olarak ortaya çıkan Okul ve Eğitim Yöneticileri Deneticileri Araştırma ve Geliştirme Derneği 1999 yılında Prof. Dr. Haydar TAYMAZ’ın girişimi ile Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde görev yapan öğretim elemanlarından oluşan 20 kurucu üye ile kurulmuştur.

Derneğin kısa adı Eğitim Yöneticileri ve Eğitim Deneticileri Derneği (EYEDDER) olarak belirlenmiştir. Dernek tüzüğünün oluşturulması aşamasında, kamu yararına faaliyet gösteren bir dernek olması düşünülen EYEDDER beklenmedik bir şekilde derneğin faaliyetlerinden dolayı ticari bir dernek olarak kayıt edilmiştir.

2003 yılında Eğitim Yönetimi alanında kurumsallaşma ve dernekleşme çalışmalarına öncülük eden Prof. Dr. Hasan Şimşek başkanlığındaki ekip yeni bir dernek kurmak yerine var olan bir dernekle yola devam etmenin daha pratik olacağına karar vermiştir. Kurulmuş olmasına rağmen o tarihe kadar hiçbir faaliyeti olmayan EYEDDER aktif hale getirilerek Eğitim Yönetimi alanında kurumsallaşma çalışmaları başlatılmıştır.

Dernek 2002-2004 yılları arasında başta kamu kurumları olmak üzere farklı konularda hizmet içi eğitim seminerleri düzenlemiştir. Derneğin giderleri bu seminerlerden ve üye aidatlarından karşılanmaktadır.

EYEDDER 2006 yılından beri devam eden ve 2024 yılında 17. si düzenlenecek olan Uluslararası Eğitim Yönetimi Kongresi’ni düzenlemektedir.

EYEDDER, 2008 yılından beri Avrupa Eğitim Araştırmaları Derneği (EERA) üyesi olup EERA konseyinde temsil edilmektedir. EYEDDER, EERA tarafından düzenlenen Avrupa Eğitim Araştırmaları Kongresi’nin 2013 yılındaki (ECER 2013) toplantısının İstanbul’da yapılmasını sağlamıştır.

2023 yılında göreve gelen yeni dernek yönetiminin önceliği üyelik sürecini güncellemek yoluyla derneğin bütün Eğitim Yönetimi alanını dâhil edecek şekilde kapsayıcı bir dernek haline getirmektir.

Scroll to Top